Vysoké Tatry info - Encyklopédia regiónu Vysoké Tatry
Vysoké Tatry

Vysoké Tatry:

Obce
Doprava
Inštitúcie
Spoločnosť
Osobnosti
Chaty
Ochrana prírody
Flóra
Fauna
Horopis Tatier
Horopis - pojmy
Vodstvo
Šport
Meteo

Ďalšie stránky:
Ubytovanie
Abecedný zoznam
Odkazy

Member of Tatry Network

Stránka ocenená katalógom Tatry.ORG

© webmaster

Vysoké Tatry > Horopis Tatier
MALÁ STUDENÁ DOLINA
Jedna z najkrajších južných a návštevnícky najexponovanejších vysokotatranských dolín. Je dlhá 4,5 km a tvorí ju viac terás. Prvý z dolinných prahov sa začína už vo výške 1330 m. n. m. a nazýva sa Schodíky. Najmarkantnejší prah tvorí Jazerná stena s Veľkým a Malým svahom (v žargóne aj hangy). Dolinou preteká Malý Studený potok, ktorý vyteká z Piatich spišských plies. Samotná dolina má nad Jazernou stenou stupeň Kotlinu Piatich spišských plies, jej SZ odvetvie je Dolinka pod Sedielkom. Nad Jazernou stenou, na začiatku Kotliny Piatich spišských plies je v 2015 m. n. m. naša najvyššie položená vysokohorská chata s celoročnou prevádzkou - Téryho chata. V doline je v jej ústí Zamkovského chata.

Dolinu ohraničuje zo Z strany Prostredný hrebeň, začínajúci sa Oštepmi, odkiaľ popkračuje (z markantnejších vrcholov) cez Malý a Veľký Kostol, Chmúrnu vežu na Prostredný hrot (2441 m. n. m.), odtiaľ cez Malý hrot na Žltú vežu, cez Drobnú vežu, Sokoliu vežu a Priečnu vežu na Širokú vežu. Tým sa dostávame do hlavného hrebeňa. Zo Širokej veže, cez Sedielko na Malý Ľadový štít. Jeho JV vedľajší hrebeň uzatvára Dolinku pod Sedielkom. V hlavnom hrebeni pokračuje Ľadový štít ako posledný z markantných. Baranie rohy, Spišský štít a Pyšný štít uzatvárajú Kotlinu Piatich spišských plies. Tie už sú v rázsoche Lomnického štítu, ktorá dolinu uzatvára od V Lomnickým hrebeňom.

Malou Studenou dolinou vedú dva vysokohorské priechody. Cez Priečne sedlo (priechod je jednosmerný, zabezpečený reťazami, skobami a kramľami) do Veľkej Studenej doliny a cez Sedielko do Javorovej doliny.

V Dolinke pod Sedielkom je Modré pliesko (2157 m. n. m.), naše najvyššie položené pleso. Vyššie položené Baranie pliesko (2207 m. n. m.) je nestále a v lete vysychá.

Prvými návštevníkmi Malej Studenej doliny boli hľadači pokladov a poľovníci. Patrí k návštevnícky najexponovanejším dolinám a je častým cieľom horolezcov, ktorí tu nachádzajú širokú škálu výstupov rôznych dĺžok, obtiažností a charakteru.

Autori textov encyklopédie © Mikuláš Argalács, © Dominik Michalík
2001-2003 © v spolupráci s © Pro Region Slovakia. Dielo nie je povolené kopírovať.
Tatry | Vysoké Tatry | Chopok Jasná | Poprad Tatry | ski Jasná | Slovensky raj | Slovensky raj | Ubytovanie.info | Bratislava hotels | Slovakia hotels